Fjordland Kongres: 7. feb. 2023 - Se mere her
NyhederArrangementerOm osMedarbejdereKarriereKontakt

11. maj 2026

Konference om nye muligheder i tomme landbrugsbygninger

Mere end 100.000 landbrugsbygninger i Danmark står i dag uden funktion – og mange af dem findes her i Nordvestjylland. Men hvordan kan de gamle bygninger få nyt liv og blive en del af fremtidens landdistrikter?

Det sætter Danmarks Kulturarv fokus på ved konferencen Liv i Gårdens Bygninger.
På konferencen får du indsigt i både udfordringerne og de mange muligheder, der følger med omdannelsen af funktionstømte landbrugsbygninger. Du møder konkrete eksempler på projekter, hvor bygninger har fået nye funktioner og bidrager positivt til udviklingen i landdistrikterne.

Konferencen henvender sig til blandt andre ejere, investorer, arkitekter og projektudviklere – eller dig, der generelt interesserer dig for udviklingen i vores landdistrikter.

Fra Fjordland deltager både Bent K. Christensen, virksomhedsrådgiver, og Tobias Bruun Kvejborg, ejendomsmægler MDE, som i deres arbejde møder både udfordringerne og mulighederne i at skabe nyt liv i de mange bygninger, der præger det vestjyske kulturlandskab.
Liv i Gårdens Bygninger
Tirsdag 27. maj 2026 
kl. 09:00 - 15:00 
Tambohus Kro & Badehotel
Tambogade 37
7790 Thyholm
TILMELD DIG HER
Konferencen er en del af projektet Liv i Gårdens Bygninger, som er støttet af Foreningen PlanDanmark og Slots- og Kulturstyrelsen.

Vi håber, at se dig til en spændende dag med fokus på udvikling, kulturarv og nye muligheder i landdistrikterne.
Har du spørgsmål eller behov for sparring, er du altid velkommen til at tage fat i en rådgiver hos Fjordland...

JULIE MÜLLER

Miljørådgiver
KONTAKT OS NU

Eksperter i landbrugsrådgivning

Vi giver dig 360° rådgivning. Du får det hele under det samme tag – og det er noget, vi ser som en stor styrke.
FÅ RÅDGIVNING NU
phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram