På landmand.dk har du mulighed for at se flere korttemaer indenfor natur og klima, på og omkring dine marker.
Du kan blandt andet se:
mulig placering af minivådområder
gennemførte projekter og forundersøgelser af vådområde- og lavbundsprojekter i hele Danmark
screene for potentielle arealer på din ejendom (lavninger, langs vandløb og kyster), der er i risiko for at blive oversvømmede ved ekstreme vejr- og klimahændelser, samt arealer i risiko for at være/blive vandlidende pga. stigende terrænnær grundvandsstand
tørvejorde – kulstofrige lavbundsjorde
de registrerede naturværdier på, og i nærheden af, de arealer du har søgt støtte på
overlap mellem den vejledende registrering af de § 3-beskyttede arealer og dine marker
overlap mellem vedtagne indsatsområder overfor grundvandsbeskyttelse og boringsnære beskyttelsesområder (BNBO) og dine marker
det nye digitale jordbundskort for 2024
Har du brug for at hjælp og vejledning til at navigere rundt i korttemaerne og forstå at læse dem, så tilbyder vi nu, at du kan kontakte fagkoordinator Ditte Ejersbo Eden og booke tid til at få hjælp og vejledning til at læse de mange korttemaer dine marker er berørt af.
Derudover har Ditte og vores konsulenter også adgang til det nye modul for Grøn Trepart på landmand.dk, hvor hun sammen med dig kan se, om der en potentiel mulighed for et lavbundsprojekt, vådområdeprojekt eller et minivådområde på din jord.
Ved at gå igennem flere korttemaer indenfor natur og klima får du et bedre overblik over, hvordan den grønne trepart muligvis kan betyde for dig. Ønsker du herefter at komme i gang med det samme står udtagningskonsulenterne hos Fjordland også klar til at hjælpe dig.
Fjordland.dk bruger cookies og Google Analytics for at forbedre din oplevelse her på siden. Ved at navigere videre godkender du, at du er indforstået med dette. Flere detaljer finder du i vores cookiepolitik.Ok