Fjordland Kongres: 7. feb. 2023 - Se mere her
NyhederArrangementerOm osMedarbejdereKarriereKontakt

4. juli 2024

Efterafgrøder: Sådan undgår du at blive trukket i N-kvoten

Hvis ikke du når at etablere dine efterafgrøder inden 20. august, vil du blive trukket i N-kvoten for 2025. Siden mange vårsædsmarker er sået sent i år, kan det blive relevant, at du etablerer dine efterafgrøder inden høst. I denne artikel får du en guide til, hvordan du gør netop det.

Kan du nå at så dine efterafgrøder efter høst og inden 20. august?

Det er i år en ret relevant problemstilling på især mange sent såede vårsædsarealer, hvor der er planlagt efterafgrøder.

Kornet på mange af disse sent såede arealer vil formentlig ikke være høstet inden 20. august, hvorved du ikke kan nå at så efterafgrøder på normal vis ved ”radsåning” inden 20. august.

I år kan det være aktuelt, at du i sent såede vårsædsafgrøder etablerer efterafgrøden før høst ved udspredning af efterafgrøden i den uhøstede kornmark, så efterafgrøden etableres inden 20. august. På den måde undgår du forsinket såning og træk i N-kvoten. Det er ikke den mest optimale metode - man er bl.a. meget afhængig af især fugtighedsforholdene for at få en optimal fremspiring.
Følgende punkter kan have betydning for vellykket etablering inden høst:
Udspredning af efterafgrøde bør ske 2-3 uger inden høst (men stadig inden 20. august)
Olieræddike egner sig bedst til etablering/udspredning før høst
Lejesæd i hovedafgrøden medfører ringe efterafgrøder
Fugt før eller efter etablering er vigtig for spireevne og vækst
Jo tidligere høst af hovedafgrøden, jo bedre efterafgrøder
Et tykt halmlag vil give ringe betingelser for små efterafgrødeplanter
Tidlig etablering kan give for veludviklede efterafgrøder, som generer høstarbejdet, men det er dog sjældent et problem
Stor ukrudtsbestand i hovedafgrøden giver ringe vækstbetinger for efterafgrøden

Arter og udsædsmængder til udspredning før høst

Spiringsprocenten ved udspredning før høst er markant lavere end ved såning efter høst. Derfor skal udsædsmængden være mindst 30% højere ved udspredning før høst end ved såning efter høst. Det anbefales at anvende 15 kg olieræddike pr. ha ved udstrøning før høst. Alternativt kan der anvendes byg, havre eller vinterrug med 120 kg pr. ha. Olieræddike er dog at foretrække frem for kornarterne.

Teknik til såning af efterafgrøder

Det kan være en udfordring at sprede en småfrøet art som olieræddike ens i marken. Det løses bedst ved at anvende en gødningsspreder med luftspredebom, eller med elspredere monteret på sprøjtebom.

Anvendelse af en centrifugal-gødningsspreder kan med nogenlunde succes også bruges til udspredning af olie-ræddike. Her kan man ofte opnå en god fordeling på 24 m spredebredde. Spredning på 30 m er kun muligt under optimale forhold med en vindhastighed >2 m/s og på fladt terræn. Regn med at ca. 10% af olieræddikefrø knuses under spredningen. Disse vil primært blive spredt indenfor 5 m af begge sider af centrifugalsprederen. Derfor skal udsædsmængden øges ved brug af centrifugalspreder.

Operationen med udspredning før høst kan i mange tilfælde være en maskinstationsopgave, så overvej evt. at kontakte maskinstationen allerede nu.

Regelfakta

SÅ SENEST 20. AUGUST

Lovpligtige efterafgrøder skal som bekendt sås senest 20. august.

UNDGÅ TRÆKNING
 I N-KVOTEN

Ved forsinket såning er det indbygget i reglerne, at man trækkes i N-kvote i 2025. Og det forventes ikke, at der gives dispensation til at trække såtidspunktet til efter 20. august.
Per Aggerholm
Har du spørgsmål eller behov for sparring, er du altid velkommen til at kontakte vores planterådgivere...

PER AGGERHOLM

Planterådgiver
KONTAKT OS NU
poopphone-handsetleaf linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram